Inflatie blijft hoger dan groei consumptie

Dinsdag 09 juli 2024

De consumptie van Nederlandse huishoudens is in mei met 0,2% gegroeid volgens rapportage van het Centraal Bureau voor de Statistiek.
Inflatie blijft hoger dan groei consumptie
Inflatie blijft hoger dan groei consumptie Inflatie blijft hoger dan groei consumptie

In mei 2024 hebben huishoudens 0,2 % meer goederen en diensten gekocht dan in mei 2023, meldt het CBS. Ze kochten vooral meer diensten en duurzame goederen zoals kleding.

 

De consumptiecijfers betreffen volumecijfers. Dat wil zeggen dat ze zijn gecorrigeerd voor prijsveranderingen. Daarnaast is ook voor veranderingen in de samenstelling van de koopdagen gecorrigeerd. Volgens de CBS Consumptieradar van juni waren de omstandigheden voor de consumptie in juni iets gunstiger dan in mei.

 

Meer diensten

Consumenten hebben in mei 0,7% meer diensten afgenomen, zoals openbaar vervoer, communicatie, recreatie, cultuur en horeca, dan in mei 2023. Bestedingen aan diensten maken ruim de helft van de totale binnenlandse consumptieve bestedingen door huishoudens uit.

Consumenten hebben 3,4% meer duurzame goederen aangeschaft dan in mei 2023. Ze kochten onder andere meer kleding, elektrische apparaten, schoenen en spullen voor de woning. Huishoudens schaften echter veel minder auto’s aan. Verder hebben huishoudens in mei 1,9% minder besteed, voor prijsveranderingen gecorrigeerd, aan voedings- en genotmiddelen dan in mei 2023. Ze verbruikten ook 5,4% minder overige goederen, zoals energie en motorbrandstoffen. Mei was minder koud dan mei vorig jaar.

 

Volgens de consumptieradar van juni waren de omstandigheden voor de consumptie in juni gunstiger dan in mei. Dat komt vooral doordat de jaar-op-jaarstijging van de aandelenkoersen en de prijsstijging jaar op jaar van bestaande koopwoningen groter waren.

 

Inflatie stijgt door tabak en kleding

Consumentengoederen en -diensten waren in juni 3,2% duurder dan een jaar eerder, meldt het CBS. In mei was de inflatie 2,7%.

 

De prijsontwikkeling van tabak zorgde voor een stijging van de inflatie. In juni was tabak 30,9% duurder dan vorig jaar, in mei was de stijging 22,0%. Per 1 april 2024 zijn de accijnzen op tabak verhoogd en dit zorgde voor een stijging van de prijzen. Een accijnsverhoging werkt met wat vertraging door in de verkoopprijzen, omdat er in de eerste maanden na de accijnsverhoging nog tabaksvoorraden met oude accijnstarieven worden verkocht. Ook de prijsontwikkeling van kleding had een opwaarts effect op de inflatie. Kleding was in juni 1,3% duurder dan een jaar eerder, in mei waren de prijzen 3,9% lager dan vorig jaar.



Links

www.cbs.nl

Tags

nieuws, interieur, prijsontwikkeling, inflatie, groei, consumptie, huishoudens, industrie, zakelijk, accijnsverhoging, tabak, kleding, alcohol, supermarkten, jaarstijging, aandelen, koersen, #cbs

Gerelateerd nieuws
Materiaal belangrijk bij interieur
[Sponsored artikel] - Het inrichten van een woning draait om veel meer dan het uitkiezen van een mooie kleur voor op de muur of een nieuwe zetel. De focus verschuift naar de materialen waarmee een ruimte wordt opgebouwd.
lees verder
Opening winkel Jysk
Jysk breidt verder uit in Nederland met de opening van een nieuwe winkel in Barneveld. Tegelijkertijd is de winkel in Gouda verhuisd naar een nieuwe, centrale locatie.
lees verder
 
Glue zet zevende editie neer
lees verder
Groei consumptie woninginrichting
De consumptie van huishoudens in Nederland is volgens het CBS in april met 1% gegroeid, vooral duurzame goederen (waaronder woninginrichting) stegen sneller.
lees verder
Idd cologne kiest opnieuw stad
Beurs en showrooms vormen samen één programma in Keulen. De editie van 2026 sluit opnieuw aan op Orgatec en richt zich op wonen, hospitality en design.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden