Kansen voor duurzame bouw

Donderdag 31 juli 2025

'Biobased bouwen komt alleen verder met sturing van de overheid', zo staat in een onlangs aangeboden rapport aan minister Keijzer.
Kansen voor duurzame bouw

Biobased bouwen met natuurlijke materialen als hennep, vlas en stro biedt kansen voor een duurzamere bouwsector. Deze materialen verlagen de CO2-uitstoot en zorgen voor een gezonder binnenklimaat. Toch blijft grootschalige toepassing achter. Het eindrapport Stoer, dat onderzoekers onlangs aan de Nederlandse Minister Keijzer overhandigden, slaat alarm: de beschikbaarheid van traditionele bouwgrondstoffen staat onder druk. Biobased en circulaire alternatieven moeten daarom snel een groter aandeel in de bouwmix krijgen.

 

De huidige biobased keten is nog pril. De productie is beperkt en er zijn nauwelijks langetermijnafspraken over prijs en afzet. Agrariërs willen wel telen, maar vragen marktzekerheid. Bouwbedrijven investeren, maar stuiten op hogere kosten door inefficiënte processen. Een oplossing ligt in het stimuleren van biobased ketens en vergunningverlening voor zand en grind. Dat kan bijvoorbeeld door het koppelen van landbouw- en bouwbeleid, het belonen van ecologische prestaties en het creëren van stabiele afzetmarkten. Hiervoor is actieve regie vanuit de overheid nodig.

 

De richting is duidelijk: circulair bouwen is geen vraag meer, maar een noodzaak. Als we de doelen van de Nationale Aanpak Biobased Bouwen (NABB) willen halen, is het aan de overheid om nu door te pakken met concrete maatregelen. Alleen dan kunnen we sneller, meer en betaalbaarder bouwen én onze klimaatdoelen halen. Lees in dit rapport van de ING meer hierover.



Links

www.ing.nl

Tags

nieuws, interieur, bouwen, vlas, hennep, hout, duurzaam, circulair, kansen, mogelijkheden, rapportage, ministerie, woningbouw, groei, nieuwbouw, bouwbedrijven, onderzoek, presentatie, #STOER, #ing, #monakeijzer, #nabb

Gerelateerd nieuws
25 jaar Textiellab
Het Textiellab heeft zich in 25 jaar ontwikkeld van experiment naar internationaal toonaangevend ontwikkelcentrum voor textiel, design
en innovatie.
lees verder
Negatiever economisch beeld
Het Economisch beeld in Nederland is iets negatiever in maart, vooral door grotere negativiteit bij de Nederlandse consument.
lees verder
Kave Home opent in Gent
Kave Home heeft zijn eerste eigen winkel in België geopend, in het hart van Gent en breidt daarmee het landennetwerk uit.
lees verder
Fonq failliet verklaard
De rechtbank in Utrecht heeft op vrijdag 27 maart 2026 het faillissement uitgesproken over Fonq Groep en Fonq.nl Daarmee komt een einde aan de zelfstandige voortzetting van het online woonplatform, na een korte periode van surseance van betaling.
lees verder
 
Oproep tot snelle maatregelen
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden