Weer minder gebouwde woningen

Donderdag 20 november 2025

Er werden in Nederland meer vergunningen verstrekt, maar minder nieuwe woningen gebouwd in het derde kwartaal, zo rapporteert het CBS.
Weer minder gebouwde woningen
Weer minder gebouwde woningen Weer minder gebouwde woningen Weer minder gebouwde woningen Weer minder gebouwde woningen

In het derde kwartaal van 2025 zijn vergunningen afgegeven voor de nieuwbouw van 22.600 woningen. Dat zijn er 3.100 meer dan in dezelfde periode vorig jaar en 2.200 meer dan in het tweede kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe kwartaalcijfers over de bouw.

 

Er zijn 14.800 nieuwbouwwoningen gebouwd, dat zijn er 2.300 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. In het derde kwartaal zijn 2.100 woningen gesloopt, 1.800 woningen door verbouw aan de woningvoorraad onttrokken, en 4.500 woningen door verbouw of aanbouw toegevoegd. Alles bij elkaar zijn er 15.200 duizend woningen bij gekomen. Er zijn 3.100 bedrijfsgebouwen nieuw gebouwd, vorig jaar waren dat er 3.300.

 

Het aantal nieuwbouwwoningen waarvoor vergunning is verleend maar die nog niet zijn opgeleverd –in de pijplijn– is met 8.100 gestegen ten opzichte van vorig kwartaal. Voor bedrijfsgebouwen is dit 700. De laatste jaren worden er meer woningen vergund dan gebouwd (gecorrigeerd voor het aantal afgeblazen bouwprojecten).

 

De omzet in de bouwnijverheid (exclusief projectontwikkelaars) is in het derde kwartaal 4,8% hoger dan een jaar eerder. Een jaar eerder was de stijging 3,3%. Dit is het zesde kwartaal op rij met omzetgroei. In de Burgerlijke en Utiliteitsbouw (B&U) is de omzet 5,6% hoger. Dit is de sector die woningen bouwt. Vorig jaar was de stijging 2,7%. In het eerste kwartaal van 2024 daalde de omzet voor het laatst.


De omzet van de Grond- Water- en Wegenbouw (GWW) is 7,0% hoger. Een jaar eerder steeg de omzet met 5,0%. In het derde kwartaal van 2022 kromp de omzet voor het laatst. De omzet van gespecialiseerde bouwactiviteiten is 3,5% hoger, ongeveer evenveel als de stijging een jaar eerder. Alle deelbranches stijgen, behalve de overige gespecialiseerde bouwactiviteiten, waar de omzet 1,0% lager is.

 

De binnenlandse afzetprijzen van de hout- en bouwmaterialenindustrie zijn het afgelopen kwartaal met 2,3% gestegen, terwijl de omzet met 1,05 kromp.

In het derde kwartaal gingen 115 bedrijven in de hele bouwsector failliet. Dit zijn er 14 minder dan in het tweede kwartaal van 2025. Er zijn 29.500 vacatures in deze sector. Er zijn 15.000 vacatures ontstaan en 16.000 vervuld.



Links

www.cbs.nl

Tags

nieuws, interieur, statistiek, koopwoningen, makelaar, verkoop, nieuwbouw, transacties, prijsontwikkeling, verkoopprijs, gemiddelde, huren, huurwoningen, nieuwbouwkoopwoning, nieuwbouw, stijging, prijs, kwartaal, omzet, bouwnijverheid, langer, grondbouw, wegenbouw, utiliteitsbouw, bouwmaterialenindustrie, houtindustrie, #cbs, #intrastat, #kadastar, #eurostat

Gerelateerd nieuws
Showup: kleur, materiaal en makers
Begin februari staat Showup opnieuw op de agenda. Veel interieur- en retailprofessionals kijken hier vooruit naar het nieuwe seizoen om collecties te beoordelen. Tijdens de komende editie spelen kleur, ambacht en materiaalgebruik opnieuw belangrijke rol.
lees verder
 
Rachmaninoff naar Oudkerkhof
lees verder
 
De beste wensen voor 2026!
lees verder
 
Remco de Groot verlaat Lightboxx
lees verder
Japandi keuken: rustig en functioneel
[Sponsored artikel] - Interieurtrends komen en gaan, maar sommige stijlen blijven langer. Zoals de Japandi stijl. Deze combinatie van Japans en Scandinavisch design wint al jaren aan populariteit, ook voor keukens.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden