Verlaging bedrag contante betaling

Donderdag 19 februari 2026

Vanaf 1 januari zijn contante betalingen vanaf € 3000 in Nederland niet meer toegestaan, ook niet als het in gedeelten betaald wordt.
Verlaging bedrag contante betaling

Brancheorganisatie Inretail meld dat vanaf 1 januari 2026 in Nederland een ingrijpende wijziging is in de betaalpraktijk realiteit geworden voor iedereen die beroeps- of bedrijfsmatig handelt in goederen: contante betalingen van € 3.000 of meer zijn simpelweg niet meer toegestaan. Deze nieuwe regel is opgenomen in de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme (Wwft) en moet worden gezien als een antwoord op de groeiende zorg over criminele geldstromen via grote contante transacties.

 

Voor detailhandelaren, interieurzaken, kunsthandelaren, juweliers, meubelwinkels en andere ondernemers in de goederenmarkt betekent dit dat klanten die dure aankopen doen – denk aan een designbank, complete keukeninrichting of exclusieve kunst – niet langer met biljetten mogen betalen zodra het aankoopbedrag € 3.000 of hoger is. In zulke gevallen moet de betaling via een digitaal middel worden afgehandeld, zoals een bankoverschrijving of een pintransactie. De grens van € 3.000 geldt uitsluitend voor transacties tussen ondernemers of tussen ondernemer en particulier in de context van goederen; particuliere onderlinge verkopen vallen buiten deze maatregel.

 

Een belangrijk element van de nieuwe regeling is dat het simpelweg niet toegestaan is om het verbod te omzeilen door een grote betaling op te knippen in kleinere bedragen of transacties te spreiden over verschillende personen. Als meerdere betalingen een samenhangend geheel vormen – bijvoorbeeld drie afzonderlijke cashbetalingen die gezamenlijk boven de grens uitkomen – worden deze voor de wet beschouwd als één transactie en valt het bedrag onder het verbod.

 

Volgens de overheid is het doel van dit verbod helder: het tegengaan van witwassen en andere vormen van financiële criminaliteit. Grote contante bedragen zijn immers moeilijker te traceren en bieden ruimte voor ongewenste geldstromen. Door deze betalingen verplicht grotendeels digitaal te laten verlopen, wordt de anonimiteit van het contante geld teruggedrongen, wat zowel de ondernemer als het bredere financiële systeem moet beschermen.

 

Toezicht op de naleving van deze regel wordt gehouden door Bureau Toezicht Wwft, dat onder meer kan optreden bij weigering medewerking te verlenen aan een onderzoek of bij overtredingen van het verbod. Overtreders riskeren een bestuurlijke boete die kan beginnen bij € 10.000 (die niet contant betaald mag wordne dus;-)), met mogelijke aanpassingen op basis van de specifieke omstandigheden van de zaak.

 

Naast het verbod op grote contante betalingen wordt er gewerkt aan een acceptatieplicht voor contant geld, waarin ondernemers verplicht worden om cash geld te aanvaarden voor kleinere transacties. Deze plicht is bedoeld om te waarborgen dat contant geld als wettig betaalmiddel blijft functioneren in het dagelijkse verkeer. De invoering van deze acceptatieplicht staat gepland voor 2027, met uitzonderingen zoals nachten tussen 22:00 en 06:00 uur, onbemande verkooppunten en situaties waarin de veiligheid in het geding komt. N.B. Dat zou dan tot gevolg moeten hebben dat de parkeerautomaat weer contant geld moet accepteren?!

 

Voor de retailsector en meubelbranche betekent deze wetswijziging een verandering in de manier waarop grote verkopen worden afgerond én gecommuniceerd richting klanten. Duidelijke informatie over betaalmogelijkheden en richtlijnen voor medewerkers zijn vanaf nu onmisbaar, niet alleen om te voldoen aan de wet, maar ook om het vertrouwen van kopers te behouden in een periode waarin de rol van contant geld geleidelijk verandert.



Links

www.inretail.nl

Tags

nieuws, interieur, regeling, betaling, contant, deel, winkeliers, groothandels, bedrijven, ondernemingen, ondernemers, betaalmiddel, wettig, wetgeving, verkooppunten, wetswijziging, retailsector, meubelsector, kopers, medewerkers, informatie, periode, #inretail

Gerelateerd nieuws
 
Hometex niet in winter
lees verder
Nieuwe ceo Whoppah
Evelien Bunnik-Remmelts volgt haar man Thomas op als ceo van Whoppah, waardoor de laatste zich op andere projecten kan richten voor het bedrijf.
lees verder
Overname afgerond
Overname Leen Bakker en Kwantum is afgerond en deze worden definitief overgenomen van Gilde Equity.
lees verder
25 jaar Textiellab
Het Textiellab heeft zich in 25 jaar ontwikkeld van experiment naar internationaal toonaangevend ontwikkelcentrum voor textiel, design
en innovatie.
lees verder
Westwing groeit aanzienlijk in 2025
Westwing overtreft zijn eigen doelstellingen op het gebied van EBITDA, cashflow en marge. Voor 2026 streeft de aanbieder van woon- en interieurartikelen naar verdere groei door uitbreiding, schaalvergroting en een sterkere marktpositie in Europa.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden