Vooral omzet online detailhandel groeit

Donderdag 18 juni 2026

De omzet van de Nederlandse detailhandel was 2,2% hoger in eerste kwartaal dan dezelfde periode in 2025, vooral door een sterkere groei in de online verkoop.
Vooral omzet online detailhandel groeit
Vooral omzet online detailhandel groeit Vooral omzet online detailhandel groeit Vooral omzet online detailhandel groeit Vooral omzet online detailhandel groeit

In het eerste kwartaal van 2026 boekte de detailhandel in Nederland 2,2% meer omzet dan in dezelfde periode een jaar eerder. De omzet van online winkels steeg met 4,7%. Het aantal faillissementen bleef vrijwel gelijk. Na een positief ondernemersvertrouwen voor het eerste kwartaal van 2026, zijn de economische verwachtingen voor het tweede kwartaal terug op een negatief niveau. Dit blijkt uit de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

 

In het eerste kwartaal boekten winkels in voeding- en genotmiddelen 2,1% meer omzet dan een jaar eerder. De omzet van supermarkten steeg met 2,5%, terwijl de omzet van voedingsspeciaalzaken zoals bakkerijen en slagerijen met 1,2% daalde.

 

Omzetstijging in de non-food

Winkels in non-food behaalden 2,2% meer omzet dan in het eerste kwartaal van 2025. Ook het verkoopvolume steeg (2,0%). Dit is de omzet gecorrigeerd voor prijsveranderingen. Drogisterijen realiseerden 4,3% meer omzet. Ook winkels in consumentenelektronica en witgoed zetten meer om (3,8%). In deze branche nam het verkoopvolume met 6,7% toe. Winkels in schoenen en lederwaren behaalden 3,2% meer omzet dan een jaar eerder.

Bij doe-het-zelfwinkels stegen de omzet en het verkoopvolume beide met 1,1%. De prijzen bleven daar per saldo gelijk. Bij drogisterijen, winkels in overige huishoudartikelen, kledingwinkels en winkels in recreatieartikelen lagen de prijzen hoger dan een jaar eerder.

 

Online-omzet groeide met bijna 5%

Detailhandelaren boekten meer online-omzet (4,7%) dan in dezelfde periode een jaar eerder. Bij winkeliers die zowel online als in een fysieke winkel verkopen (multichannelers) nam de online- omzet toe met 5,5%. Winkels die alleen online verkopen, behaalden 4,2% meer omzet.

 

Aantal faillissementen vrijwel gelijk aan een jaar eerder

In het eerste kwartaal van 2026 zijn 68 detailhandelaren failliet verklaard. Dit is vrijwel evenveel als een jaar eerder (69). Ook het totaal aantal uitgesproken faillissementen onder bedrijven, instellingen en eenmanszaken is vergelijkbaar. In het eerste kwartaal van 2026 zijn er 897 faillissementen geregistreerd, 5 meer dan een jaar eerder.

 

Ondernemersvertrouwen het laagst in afgelopen 3 jaar

Het ondernemersvertrouwen in de detailhandel komt aan het begin van het tweede kwartaal van 2026 uit op -11,8. Daarmee is het sentiment gedaald naar het laagste niveau van de afgelopen drie jaar. Ondernemers zijn zowel negatief over de ontwikkeling van het economisch klimaat in het afgelopen kwartaal als over de verwachting van het economisch klimaat voor het komende kwartaal. De deelindicatoren voor het ondernemersvertrouwen komen uit op respectievelijk -12,2 en -11,4. Aan het begin van het eerste kwartaal van 2026 waren beide deelindicatoren nog positief.



Links

www.cbs.nl

Tags

Nieuws, interieur, wonen, woning, wonen, woninginrichting, meubelen, keukenwinkels, vertrouwen, economie, indicator, consumptie, consument, uitgaven, bestedingen, volume, omzet, consumentenvertrouwen, koopbereidheid, omzet, detailhandel, woninginrichting, retail, winkel, prijzen, shop, outlet, webwinkel, online, non-food, duurzaam, duurzame consumptiegoederen, november, DIYwinkels, vloeren, vertrouwen, #cbs

Gerelateerd nieuws
Van ontmoeting naar verdieping
Destination Design 2027 introduceert True Stories: een ode aan de verhalen achter design en een nieuwe ruimtelijke ervaring van Judith Muijs.
lees verder
Opening Habitat in Nederlands
Habitat is nu ook concreet gestart in Nederland en Vlaanderen met een website in het Nederlands en met een volledig online strategie.
lees verder
Hogenkamp versterkt Trademart
Trademart Brussel heeft Jan Hogenkamp benoemd tot business unit manager Home & Living. De voormalig commercieel manager van De Woonindustrie gaat zich richten op de verdere ontwikkeling van de Home & Living-divisie.
lees verder
 
Vraag zonwering verdubbelt
lees verder
Trends op Incoda 2026
Het interieurvakevent Incoda aanstaande september in Gorinchem breidt het programma uit met trendlezingen, demonstraties en inspirerende interieurmerken.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden