Stijging inflatie en consumptie

Dinsdag 08 juli 2025

De inflatie in juni bleef in Nederland hoog, terwijl de consumptie over mei een lichte groei laten zien in zowel omzet als in volume.
Stijging inflatie en consumptie
Stijging inflatie en consumptie Stijging inflatie en consumptie Stijging inflatie en consumptie

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de jaarlijkse inflatie in juni 2025 3,1%. Deze daling, ten opzichte van 3,3% in mei, onderstreept een duidelijke vertraging in de prijsstijging van consumentenproducten en diensten.

 

Een nadere blik op de cijfers toont dat voeding, dranken en tabak nog steeds bovengemiddelde stijgingen kennen (+4,6%), hoewel aanzienlijk lager dan de 7,1% in mei. Diensten bleven fors stijgen (+4,4%), opnieuw een lichte versnelling ten opzichte van de 3,8% in mei.

 

Huisvesting, water en energie bleven een stabiele drijvende kracht achter de inflatie, met ongeveer 1,23% bijdrage – zowel in mei als juni. Horeca, recreatie en cultuur hielpen eveneens aan de inflatie-opdrijving, met respectievelijk +0,29% en +0,26% in juni .

 

Consumptiegroei

Ondertussen laten de volumecijfers voor consumptie over mei 2025 zien dat Nederlandse huishoudens 1,1% meer hebben besteed aan goederen en diensten dan in mei 2024. Deze groei is zichtbaar in zowel goederen als diensten.

 

Diensten stegen meest, met een volumetoename van 1,8%, voornamelijk door groeiende bestedingen aan vervoer, horeca, verzekeringen, vrijetijdsbestedingen en kappers. Duurzame goederen stegen bescheiden (+0,7%), terwijl voedingsmiddelen en genotmiddelen (-0,3%) en overige goederen (-0,2%) gingen dalen.

 

Het CBS publiceert elke maand ook over de omstandigheden voor de consumptie in de consumptieradar. De consumptie door huishoudens hangt onder meer samen met de verwachtingen van consumenten, de situatie op de arbeidsmarkt en de ontwikkeling van hun vermogen. De indicatoren in de radar hangen goed samen met de consumptie door huishoudens, maar een verbetering van de omstandigheden betekent niet per se een hogere groei van de consumptie.

 

Volgens de consumptieradar van juni waren de omstandigheden voor de consumptie in juni gunstiger dan in mei. Dat komt vooral doordat consumenten positiever waren over de toekomstige ontwikkeling van de werkloosheid en de jaar-op-jaarontwikkeling van de beurskoersen was minder negatief.



Links

www.cbs.nl

Tags

Nieuws, interieur, wonen, woning, wonen, woninginrichting, vertrouwen, economie, indicator, consumptie, consument, uitgaven, bestedingen, inflatie, groei, consumentenvertrouwen, koopbereidheid, omzet, detailhandel, woninginrichting, retail, winkel, prijzen, shop, outlet, webwinkel, online, non-food, duurzaam, duurzame consumptiegoederen, #cbs

Gerelateerd nieuws
Rust en overzicht in de keuken
[Sponsored artikel] - De keuken is vaak een centrale plek waar allerlei zaken samenkomen. Dat zorgt er al snel voor dat het aanrecht helemaal vol staat. Om rust en overzicht te creëren: volg deze stappen om te ontrommelen.
lees verder
Ontmoeting centraal op beurs
Jong talent en gevestigde merken samen in één designlandschap tijdens de beurs Destination Design 2026 in het Klokgebouw in Eindhoven.
lees verder
Pastoe bundelt drie designlabels
Spectrum, Rietveld Originals en Atelier Artiforte worden onder de naam Pastoe samengebracht. Zo ontstaat één Nederlands designmerk en een overkoepelende collectie die ruim een eeuw Nederlands design bundelt.
lees verder
 
Boffi, De Padova en ADL fuseren
lees verder
Van verleden naar toekomst
Gedreven door de nieuwe golf van design en creativiteit in 2025, vindt de Maison&Objet Paris 2026 plaats onder het motto van uitmuntendheid en vakmanschap.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden