Heimtextil AI op de agenda

Woensdag 07 januari 2026

Heimtextil heeft regelmatig vooruitgeblikt op digitalisering en nieuwe technologieën. In 2026 krijgt kunstmatige intelligentie een centralere rol: niet abstract, maar als concreet instrument voor ontwerp, productie, retail en projectinrichting.
Heimtextil AI op de agenda

Van 13-16 januari gaat het op de internationale interieurtextielbeurs Heimtextil om toepasbaarheid. Het inhoudelijke zwaartepunt ligt opnieuw bij de Texpertise Stage in hal 6.0, waar AI wordt vertaald naar dagelijkse workflows en zakelijke kansen. Op de openingsdag spreekt Anja Bisgaard Gaede (Spott trends & business aps) over data-integratie en AI-gestuurde werkprocessen. Elisabeth Ramm (Atelier Brückner) gaat in op de inzet van AI bij materiaalkeuzes en tentoonstellingsontwerp, terwijl Martin Auerbach van de Duitse branchevereniging voor woningtextiel laat zien hoe AI inmiddels in het dagelijkse bedrijfsproces wordt toegepast. Een live gesprek tussen architect en AI-pionier Tim Fu en Architonic-hoofdredacteur Simon Keane-Cowell zoomt in op de impact van AI op interieurontwerp.

 

Ook elders op de beursvloer is AI onderdeel van het programma. In hal 12.0 organiseert Architonic een gesprek met Oriental Weavers over tapijtontwerp tussen ambacht en grootschalige productie. Het thema slaap en technologie krijgt daarnaast extra aandacht onder leiding van slaapexpert Markus Kamps.


De Heimtextil Trends 26/27, ontwikkeld door Alcova en gepresenteerd in hal 6.1, verbinden AI expliciet aan vakmanschap. Onder het motto Craft is a verb tonen zes thematische richtingen hoe digitale processen en ambachtelijke technieken elkaar beïnvloeden. Dat vertaalt zich onder meer in een kleurenpalet waarin natuurlijke tinten bewust worden doorbroken door digitale ‘glitches’ en synthetische accenten. Dagelijkse talks en rondleidingen maken de vertaalslag naar ontwerp- en inkoopbeslissingen.


Een van de blikvangers van de editie 2026 is de installatie among-all van Patricia Urquiola in hal 3.0. De ontwerpster onderzoekt hoe AI, textiel en duurzame materialen samenkomen in een ruimtelijke ervaring waarin de bezoeker zelf onderdeel wordt van het ontwerpproces. Urquiola licht haar visie toe tijdens een live talk op 14 januari, gevolgd door dagelijkse rondleidingen.


Binnen het programma Interior.Architecture.Hospitality wordt AI gepositioneerd als creatieve partner voor het contractsegment. In hal 3.1 bespreken onder anderen Mauro Brigham (Ncbham) en Helen Häkli (Bdia) hoe AI ontwerpprocessen in architectuur en interieur verandert. Aanvullende lezingen van onder meer Joi-Design en Kids Studio verdiepen het hospitality-programma.


Ook voor interieurprofessionals en het ambacht biedt Heimtextil concrete handvatten. Op de Decoteam Stage in hal 3.0 laat AI-expert Alexander Ligowski zien hoe AI kan worden ingezet voor onder meer ruimte- en kleurconcepten, salesondersteuning, socialmediacontent en calculaties.


Nieuw is de New Talents Area in hal 6.1. Deze gecureerde presentatie laat zien hoe jonge ontwerpers AI benaderen binnen textielontwerp en materiaalonderzoek, en sluit aan bij de bredere focus van Heimtextil op innovatie en kennisdeling.

 

Heimtextil 2026 vindt plaats van 13 tot en met 16 januari in de Messe Frankfurt in Frankfurt am Main. Voor tickets: klik hier



Links

heimtextil.messefrankfurt.com
netherlands.messefrankfurt.com

Tags

nieuws, interieur, beurs, frankfurt, textiel, vloeren, karpetten, gordijnen, huishoudtextiel, trends, presentatie, interesse, bezoekers, exposanten, trendhal, installatie, designinstallatie, elementen, textielontwerp, ontwerper, designer, materialiteit, evolutie, duurzaam, circulair, virtueel, fysiek, #heimtextil, #newtalentarea, #messefrankfurt, #messebenelux

Gerelateerd nieuws
Grootse daling consumentenvertrouwen
Het vertrouwen van consumenten in Nederland verslechtert in april fors verder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -30 in maart naar -44 in april.
lees verder
Heimtextil in Milaan
Heimtextil viert de Milan Design Week en zet daarbij de samenwerking met Patricia Urquiola en Alcova Milano in de schijnwerpers.
lees verder
Interesse in Fonq
De curatoren melden dat er veel interesse is in de woonwebshop Fonq uit Utrecht die eind maart failliet is gegaan. Een doorstart is dus mogelijk.
lees verder
 
Van der Veen nieuwe ceo Eichholtz
lees verder
Zachtheid als nieuwe luxe
Artelux, net als De Ploeg, Kendix en Loft79 een merk van Artex, introduceert voor 2026 een nieuwe collectie met tactiele, natuurlijk ogende materialen die voelt als thuiskomen.
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden