Grootse daling consumentenvertrouwen

Woensdag 22 april 2026

Het vertrouwen van consumenten in Nederland verslechtert in april fors verder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -30 in maart naar -44 in april.
Grootse daling consumentenvertrouwen
Grootse daling consumentenvertrouwen

Deze daling van het consumentenvertrouwen in Nederland is de op een na grootste daling sinds het begin van de statistiek in april 1986. Alleen in april 2020, het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.
Met -44 ligt het consumentenvertrouwen in april ver onder het gemiddelde van de afgelopen twintig jaar (-11). Het vertrouwen bereikte in januari 2000 de hoogste stand ooit (36) en in september en oktober 2022 de laagste stand ooit (-59).

Het CBS meet het consumentenvertrouwen elke maand sinds april 1986 op basis van het consumentenconjunctuuronderzoek. Het consumentenvertrouwen is een gemiddelde van vijf deelvragen, waarbij van elke vraag het saldo van positieve en negatieve antwoorden wordt genomen. Als alle consumenten positief zijn, is het saldo 100. Als alle consumenten negatief zijn, is het saldo -100.

Consumenten fors negatiever over economisch klimaat
Consumenten zijn in april fors negatiever over de economie dan in maart. De deelindicator economisch klimaat daalt van -54 naar -72. Alleen van augustus tot en met oktober 2022 waren consumenten negatiever over de economie. In april 2026 verslechtert zowel het oordeel over de economische situatie in de komende twaalf maanden als het oordeel over de economische situatie in de afgelopen twaalf maanden sterk.

Koopbereidheid verslechtert ook sterk
De koopbereidheid is in april -26, tegen -15 in maart. Slechts een keer was de daling van de koopbereidheid groter. Dat was in april 2020. Zowel het oordeel over de financiële situatie in de afgelopen twaalf maanden als het oordeel over de financiële situatie in de komende twaalf maanden verslechtert in april 2026. Ook vinden consumenten de tijd voor het doen van grote aankopen in april veel ongunstiger dan in maart.



Links

www.cbs.nl

Tags

nieuws, interieur, omzetontwikkeling, groei, detailhandel, juli, food, nonfood, online, winkels, recreatieartikelen, supermarkten, schoenen, lederwaren, drogisterijen, doehetzelfartikelen, meubels, woninginrichting, kledingwinkels, webshops, multichannel, omnichannel, voedingsmiddelen, nonfoodartikelen, kleding, #cbs

Gerelateerd nieuws
A@W: Regenerative Architecture
Architect@Work keert op 9 en 10 september terug naar Ahoy. De vakbeurs staat dit jaar in het teken van 'Regenerative Architecture' en presenteert opnieuw een selectie van productinnovaties, lezingen en materiaaloplossingen.
lees verder
Nieuwe directeur Domotex
Voor de vakbeurzen en consumentenbeurzen van de Deutsche Messe is een nieuwe directeur benoemd, die onder andere ook verantwoordelijk wordt voor de Domotex.
lees verder
 
In prijs voor studenten
lees verder
Light Expo via Messe Frankfurt
Messe Frankfurt heeft Light Expo London overgenomen van organisator Darc media. De vakbeurs wordt voortaan georganiseerd door Messe Frankfurt UK en maakt deel uit van het internationale Light+Building-portfolio.
lees verder
 
Samenwerking van Dijk en I4F
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden