Kansen voor duurzame bouw

Donderdag 31 juli 2025

'Biobased bouwen komt alleen verder met sturing van de overheid', zo staat in een onlangs aangeboden rapport aan minister Keijzer.
Kansen voor duurzame bouw

Biobased bouwen met natuurlijke materialen als hennep, vlas en stro biedt kansen voor een duurzamere bouwsector. Deze materialen verlagen de CO2-uitstoot en zorgen voor een gezonder binnenklimaat. Toch blijft grootschalige toepassing achter. Het eindrapport Stoer, dat onderzoekers onlangs aan de Nederlandse Minister Keijzer overhandigden, slaat alarm: de beschikbaarheid van traditionele bouwgrondstoffen staat onder druk. Biobased en circulaire alternatieven moeten daarom snel een groter aandeel in de bouwmix krijgen.

 

De huidige biobased keten is nog pril. De productie is beperkt en er zijn nauwelijks langetermijnafspraken over prijs en afzet. Agrariërs willen wel telen, maar vragen marktzekerheid. Bouwbedrijven investeren, maar stuiten op hogere kosten door inefficiënte processen. Een oplossing ligt in het stimuleren van biobased ketens en vergunningverlening voor zand en grind. Dat kan bijvoorbeeld door het koppelen van landbouw- en bouwbeleid, het belonen van ecologische prestaties en het creëren van stabiele afzetmarkten. Hiervoor is actieve regie vanuit de overheid nodig.

 

De richting is duidelijk: circulair bouwen is geen vraag meer, maar een noodzaak. Als we de doelen van de Nationale Aanpak Biobased Bouwen (NABB) willen halen, is het aan de overheid om nu door te pakken met concrete maatregelen. Alleen dan kunnen we sneller, meer en betaalbaarder bouwen én onze klimaatdoelen halen. Lees in dit rapport van de ING meer hierover.



Links

www.ing.nl

Tags

nieuws, interieur, bouwen, vlas, hennep, hout, duurzaam, circulair, kansen, mogelijkheden, rapportage, ministerie, woningbouw, groei, nieuwbouw, bouwbedrijven, onderzoek, presentatie, #STOER, #ing, #monakeijzer, #nabb

Gerelateerd nieuws
Salone 2026 groeit, discussie ook
Salone del Mobile trok dit jaar 316.342 bezoekers uit 167 landen, met 68 procent internationale vakbezoekers en meer dan 1.900 exposanten. De beurs bevestigde opnieuw haar internationale bereik, ondanks een onrustige markt.
lees verder
 
Weer groeit woninginrichting flink
lees verder
Laatste badkamertrends
[Sponsored artikel] - Het ontwerpen van een nieuwe badkamer kan best lastig zijn. Hoe zorg je dat deze aansluit bij de laatste trends en tegelijkertijd dermate tijdloos is, dat je er ook over tien jaar nog van geniet?
lees verder
Messe Frankfurt naar Oost-Afrika
Messe Frankfurt breidt zijn textielbeurs-netwerk verder uit naar Oost-Afrika: drie grote beurzen verschijnen in 2027 voor het eerst in Nairobi, Kenia, als onderdeel van ASFW.
lees verder
 
Topman Flinders stapt op
lees verder

Ontvang het allerlaatste interieurnieuws dagelijks in uw mailbox!

Vul uw e-mailadres in en ontvang dagelijks het allerlaatste interieurnieuws van uw voorkeuren.

aanmelden
Aan de informatie op deze website kunnen geen rechten ontleend worden